Vi hjälper dig att spara pengar. Vår målsättning är att ge dig så många smarta och enkla tips som möjligt för att underlätta för dig i din ekonomiska vardag.

E-post: info@pengar.se

Uppåt för konjunkturbarometern

Den här sidan uppdaterades för en längre tid sedan. Tänk därför på att informationen kan (men behöver inte) vara inaktuell.

​I juli månad steg KI:s barometerindikator och är därmed fortsatt över det historiska genomsnittet.

I juli månad steg KI:s barometerindikator och är därmed fortsatt över det historiska genomsnittet.

Mellan juni och juli månad i år steg barometerindikatorn från 101,6 till 102,7. Det innebär att för tredje månaden i rad ligger indikatorn över det historiska genomsnittet. Den svenska ekonomin har därmed haft en starkare tillväxt än vad som är norm. Men samtidigt noteras att de svenska hushållens förtroende för ekonomin fortsätter att minskas även denna månad.

Samtliga sektorer inom näringslivet, bortsett från detaljhandeln, har bidragit till juli månads uppgång av barometerindikatorn. Inom tillverkningsindustrin ökade konfidensindikatorn till 103,7 jämfört med 101,8 föregående månad samtidigt som indikatorn för bygg- och anläggningsverksamhet ökade med tre enheter efter en tids nedgång. Inom privata tjänstenäringar steg indikatorn med en enhet och uppgick till 103,5 medan detaljhandeln gick bakåt till fortsatt starka 107,5.

Likt juni månad minskade hushållens förtroende för Sveriges ekonomi i juli när konfidensindikatorn tappade till 96,4. Svenskarnas syn på den egna ekonomin är däremot bättre än vanligtvis och förväntningarna på den egna ekonomin ligger precis under det historiska genomsnittet. 

INDIKATORER

BranschMaxvärdeMinvärdeMaj 2015Juni 2015Juli 2015Förändring
Barometerindikatorn117,968,0102,4101,6102,71,1
Konfidensindikatorn
Totala näringslivet119,768,1105,4104,1105,00,9
Tillverkningsindustri119,364,5102,3101,8103,71,9
Bygg- och anläggning122,879,6103,3102,3105,33,0
Detaljhandel124,767,1110,6109,8107,5-2,3
Privata tjänstenäringar119,271,2103,3102,5103,51,0
Hushåll120,847,399,297,696,4-1,2


https://www.pengar.se/nyheter/uppat-for-konjunkturbarometern






Vårt nyhetsbrev

  • Smarta tjänster
  • Enkla spara-tips
  • Avsluta när du vill

Genom att gå med, godkänner du även våra villkor.

Villkor för Pengar.se's nyhetsbrev

Vårt nyhetsbrev skickas ut en gång i veckan. Din epostadress lagras hos en tredjepart (Mailchimp) som är det system vi använder för att hantera prenumerationslistan och nyhetsbrevsutskicken. Du kan när som helst välja att avsluta prenumerationen och radera dina uppgifter hos oss. Vi lämnar inte ut din epostadress till någon annan part. Däremot kan vi i nyhetsbrevet inkludera sponsrade länkar och reklam till samarbetspartners.

Nyhetsnotiser

Maxa semesterdagarna – så gör du 2020

Mäklarprovision – Hur tar mäklaren betalt?

Matsmart minskar matsvinnet

Skärpt amorteringskrav 1 mars - så påverkas du

Betalappar vanligare än kontanter - men kort fortfarande kung

7 tips inför Mellandagsrean - så hittar du guldkornen

Gamla ljusslingor - så mycket kostar de dig

En vecka till Black Friday - så fyndar du

Sista chansen att sätta in gamla mynt

Tiden rinner ut för Linné och Karl