Vi hjälper dig att spara pengar. Vår målsättning är att ge dig så många smarta och enkla tips som möjligt för att underlätta för dig i din ekonomiska vardag.

E-post: info@pengar.se

Svag uppgång för producentpriserna

Den här sidan uppdaterades för en längre tid sedan. Tänk därför på att informationen kan (men behöver inte) vara inaktuell.

​I oktober månad kan en svag uppgång ses av producentpriserna.

I oktober månad kan en svag uppgång ses av producentpriserna. Det visar färska siffror från Statistiska Centralbyrån.

Mellan september och oktober i år steg producentpriserna sammanlagt med 0,2 procent. På hemmamarknaden steg priserna med 0,3 procent och exportmarknaden förblev oförändrad, samtidigt som producentpriserna för importmarknaden sjönk med 0,5 procent.

Främsta bidragande faktor till sjunkande priser inom importmarknaden var ett lägre pris på råolja, vars pris har sjunkit konstant de senaste fyra månaderna. Inom hemmamarknaden var det framför allt priserna på fjärrvärme som bidrog till höjningen - vilket är normalt för säsongen. Samtidigt motverkades höjningen av allt lägre priser på el.

Producentpriserna på hemmamarknaden gemensamt med priserna för import (inhemsk tillgång) sjönk totalt med 0,1 procent mellan de två månaderna.

 I jämförelse med oktober i fjol har de totala producentpriserna ökat med 2,1 procent. Samtidigt ökade priserna för på exportmarknaden med 4,1 procent och 2,3 procent inom marknaden för import. En uppgång om 0,2 procent redovisades på hemmamarknaden från oktober 2013 till oktober i år, samt en uppgång av priserna för inhemsk tillgång med 1,2 procent under nämnd period.

INDEXFörändring i procentFörändring i procent
Oktober 2014September-oktober 2014Oktober 2013 - oktober 2014
Producentprisindex114,80,2%2,1%
Tillverkningsindustri115,1-0,1%3,0%
Hemmamarknadsprisindex119,80,3%0,2%
El, gas & fjärrvärme119,34,5-5,7
Elektricitet105,3-4,4%-13,3%
Exportprisindex110,10,0%4,1%
Importprisindex111,7-0,5%2,3%
Prisindex för inhemsk tillgång115,7-0,1%1,2%
Konsumtionsvaror115,90,2%2,5%
Investeringsvaror102,00,6%3,6%
Insatsvaror120,70,5%3,5%
Energirelaterade varor133,1-2,5%-7,5%


https://www.pengar.se/nyheter/svag-uppgang-for-producentpriserna






Vårt nyhetsbrev

  • Smarta tjänster
  • Enkla spara-tips
  • Avsluta när du vill

Genom att gå med, godkänner du även våra villkor.

Villkor för Pengar.se's nyhetsbrev

Vårt nyhetsbrev skickas ut en gång i veckan. Din epostadress lagras hos en tredjepart (Mailchimp) som är det system vi använder för att hantera prenumerationslistan och nyhetsbrevsutskicken. Du kan när som helst välja att avsluta prenumerationen och radera dina uppgifter hos oss. Vi lämnar inte ut din epostadress till någon annan part. Däremot kan vi i nyhetsbrevet inkludera sponsrade länkar och reklam till samarbetspartners.

Nyhetsnotiser

Maxa semesterdagarna – så gör du 2020

Mäklarprovision – Hur tar mäklaren betalt?

Matsmart minskar matsvinnet

Skärpt amorteringskrav 1 mars - så påverkas du

Betalappar vanligare än kontanter - men kort fortfarande kung

7 tips inför Mellandagsrean - så hittar du guldkornen

Gamla ljusslingor - så mycket kostar de dig

En vecka till Black Friday - så fyndar du

Sista chansen att sätta in gamla mynt

Tiden rinner ut för Linné och Karl