Vi hjälper dig att spara pengar. Vår målsättning är att ge dig så många smarta och enkla tips som möjligt för att underlätta för dig i din ekonomiska vardag.

E-post: info@pengar.se

Nedgång för inflationen

Den här sidan uppdaterades för en längre tid sedan. Tänk därför på att informationen kan (men behöver inte) vara inaktuell.

Nedgång för inflationstakten i november månad.

I november noteras en nedgång av inflationstakten. Det rapporterar Statistiska Centralbyrån.

Under november månad redovisas en nedgång av inflationstakten till -0,2 procent. Det är en nedgång från -0,1 procent som noterades för oktober samma år.

Sett till den sammanlagda nedgången från november månad i fjol, har minskade räntekostnader och lägre elpriser varit bidragande faktorer till den negativa utvecklingen. Räntekostnaderna minskade med -9,9 procent och elpriserna med -4,2 procent från november förra året och bidrog till nedgången med 0,5 respektive 0,2 procentenheter. Samtidigt motverkades nedgången av ökade hyror och höjda priser på livsmedel samt alkoholfria drycker, som ökade med 1,7 respektive 1,3 procent vardera. 

Mellan oktober och november i år sjönk dessutom Konsumentprisindex (KPI) med 0,1 procent, vilket är en lika stor nedgång som motsvarande period i fjol.

Månadens negativa utveckling var bland annat ett resultat av prissänkningar på utrikesflygningar, paketresor, drivmedel och räntekostnader, där priserna sänktes med 17,5, 10,3, 1,8 respektive 1,7 procent. Var för sig bidrog prissänkningarna av ovan nämnda kategorier till nedgången med 0,1 procent. Samtidigt upphävdes den negativa effekten av prishöjningar på kläder och skor, där priserna steg med 1,1 procent och bidrog till en uppgång om 0,1 procent.

Bidrag till konsumentprisernas förändring sedan:Bidrag till konsumentprisernas förändring sedan:Förändring i procent sedan:Förändring i procent sedan:
OKTOBER 2014NOVEMBER 2013OKTOBER 2014NOVEMBER 2013
Livsmedel och alkoholfria drycker0,00,20,2%1,3%
Alkoholhaltiga drycker och tobak0,00,00,0%1,1%
Kläder och skor0,10,01,1%-0,4%
Boende0,0-0,4-0,1%-1,5%
Inventarier och hushållsvaror0,00,00,3%-0,3%
Hälso- och sjukvård0,00,0-1,3%0,5%
Transport-0,2-0,1-0,1%-0,7%
Post och telekommunikationer0,0-0,1-0,5%-2,8%
Rekreation och kultur-0,10,00,3%0,0%
Utbildning0,00,00,3%2,4%
Restauranger och logi0,00,10,3%1,8%
Diverse varor och tjänster0,00,10,3%1,8%
KPI totalt-0,1-0,2-0,1-0,2


https://www.pengar.se/nyheter/nedgang-for-inflationen






Vårt nyhetsbrev

  • Smarta tjänster
  • Enkla spara-tips
  • Avsluta när du vill

Genom att gå med, godkänner du även våra villkor.

Villkor för Pengar.se's nyhetsbrev

Vårt nyhetsbrev skickas ut en gång i veckan. Din epostadress lagras hos en tredjepart (Mailchimp) som är det system vi använder för att hantera prenumerationslistan och nyhetsbrevsutskicken. Du kan när som helst välja att avsluta prenumerationen och radera dina uppgifter hos oss. Vi lämnar inte ut din epostadress till någon annan part. Däremot kan vi i nyhetsbrevet inkludera sponsrade länkar och reklam till samarbetspartners.

Nyhetsnotiser

Maxa semesterdagarna – så gör du 2020

Mäklarprovision – Hur tar mäklaren betalt?

Matsmart minskar matsvinnet

Skärpt amorteringskrav 1 mars - så påverkas du

Betalappar vanligare än kontanter - men kort fortfarande kung

7 tips inför Mellandagsrean - så hittar du guldkornen

Gamla ljusslingor - så mycket kostar de dig

En vecka till Black Friday - så fyndar du

Sista chansen att sätta in gamla mynt

Tiden rinner ut för Linné och Karl