Vi hjälper dig att spara pengar. Vår målsättning är att ge dig så många smarta och enkla tips som möjligt för att underlätta för dig i din ekonomiska vardag.

E-post: info@pengar.se

Inflationstakt på uppgång

Den här sidan uppdaterades för en längre tid sedan. Tänk därför på att informationen kan (men behöver inte) vara inaktuell.

KPI och förändringen i KPI steg under oktober månad.

Mellan september och oktober steg inflationstakten och konsumentprisindex. Det visar ny statistik från Statistiska Centralbyrån.

Från september till oktober i år steg konsumentprisindex (KPI) med 0,1 procent. Den positiva utvecklingen fick en skjuts av ökade priser på livsmedel och alkoholfria drycker samt prishöjningar på transporttjänster. De båda kategorierna påverkade ökningen med 0,1 procentenheter vardera. Samtidigt motverkades utvecklingen av minskade priser på el och drivmedel som bidrog till en sänkning med respektive 0,1 procentenheter.

I oktober uppgick inflationstakten till -0,1 procent, vilket är en utveckling med 0,3 procentenheter sedan september månad. Den sammanlagda tillbakagången sedan oktober i fjol påverkades nedåt av lägre räntekostnader och lägre elpriser som bidrog med 0,4 respektive 0,2 procentenheter. Högre hyror och livsmedel samt alkoholfria drycker motverkade nedgången med 0,2 procentenheter vardera.

Konsumentprisindex för oktober uppgick till 314,02.

UTVECKLING KPI

VägningstalBidrag i procentenheter till konsumentprisernas förändring sedanBidrag i procentenheter till konsumentprisernas förändring sedanFörändring i procent sedanFörändring i procent sedan
2014SEPTEMBER 2014OKTOBER 2013

SEPTEMBER 2014

OKTOBER 2013
Livsmedel och alkoholfria drycker133,00,10,20,4%1,2%
Alkoholhaltiga drycker och tobak39,00,00,00,0%1,1%
Kläder och skor52,00,0-0,10,5%-1,6%
Boende264,0-0,1-0,3-0,3%-1,2%
Inventarier och hushållsvaror53,00,00,00,8%0,0%
Hälso- och sjukvård35,00,00,00,7%0,7%
Transport138,0-0,10,0-0,6%0,2%
Post och telekommunikationer35,00,0-0,1-0,4%-2,2%
Rekreation och kultur120,00,0-0,1-0,4%-2,2%
Utbildning4,00,00,00,1%2,5%
Restauranger och logi64,00,00,10,2%1,5%
Diverse varor och tjänster63,00,00,10,3%1,1%
KPI totalt1 000,00,1-0,10,1%-0,1%


https://www.pengar.se/nyheter/inflationstakt-pa-uppgang






Vårt nyhetsbrev

  • Smarta tjänster
  • Enkla spara-tips
  • Avsluta när du vill

Genom att gå med, godkänner du även våra villkor.

Villkor för Pengar.se's nyhetsbrev

Vårt nyhetsbrev skickas ut en gång i veckan. Din epostadress lagras hos en tredjepart (Mailchimp) som är det system vi använder för att hantera prenumerationslistan och nyhetsbrevsutskicken. Du kan när som helst välja att avsluta prenumerationen och radera dina uppgifter hos oss. Vi lämnar inte ut din epostadress till någon annan part. Däremot kan vi i nyhetsbrevet inkludera sponsrade länkar och reklam till samarbetspartners.

Nyhetsnotiser

Maxa semesterdagarna – så gör du 2020

Mäklarprovision – Hur tar mäklaren betalt?

Matsmart minskar matsvinnet

Skärpt amorteringskrav 1 mars - så påverkas du

Betalappar vanligare än kontanter - men kort fortfarande kung

7 tips inför Mellandagsrean - så hittar du guldkornen

Gamla ljusslingor - så mycket kostar de dig

En vecka till Black Friday - så fyndar du

Sista chansen att sätta in gamla mynt

Tiden rinner ut för Linné och Karl